Czy nie zdarzyło Ci się postanowić – Od jutra nie jem słodyczy, a po kilku dniach tęsknoty za czekoladą, rzucić się na nią? Sama mam takie doświadczenia. Kiedyś postanawiałam całkowicie zrezygnować ze słodyczy, a w efekcie wciąż o nich myślałam, walczyłam ze sobą i jadłam ich więcej niż przed postanowieniem. Całkowite rzucenie słodyczy i „na zawsze” w sytuacji, gdy bardzo je lubimy, a może nawet straciliśmy nad nimi kontrolę, wzmaga frustrację i rodzi poczucie straty. Później w sytuacji nawet niewielkiego odstępstwa jesteśmy na siebie źli, pojawiają się wyrzuty sumienia, a motywacja do dalszej zmiany drastycznie spada. Zgodnie z zasadą „wszystko albo nic” skoro raz zjadłam słodycze, to już wszystko stracone.

Nie ma nic złego w jedzeniu od czasu do czasu czekolady. Pod warunkiem, że jest to świadomy wybór, a nie zaspokojenie chwilowego impulsu. Oczywiście nie namawiam do folgowania i jedzenia nieograniczonej ilości słodyczy. Raczej do świadomego jedzenia i przyjmowania konsekwencji swoich decyzji.

Lubię słodycze. Lubię czekoladę!

Tak, przyznaję się do tego. I właśnie z tego powodu nie trzymam ich w domu, nie kupuję na zapas na wypadek odwiedzin gości, nie wybieram się zakupy z pustym żołądkiem. Nauczyłam się, jakie sytuacje, myśli i emocje mogą wyzwalać chęć na czekoladę oraz jak sobie z tym radzić lub zapobiegać. Kiedy czasem decyduję (!) się na coś słodkiego, nie czuję wyrzutów sumienia, bo mam świadomość, że na codzień zdrowo się odżywiam i dbam o siebie

Chcesz zjeść czekoladę? Myśl racjonalnie, a nie emocjonalnie. Zjedz taką ilość, aby dobrze się z tym czuć, bez wyrzutów sumienia i przejedzenia. Zaplanuj świadomie i z odpowiedzialności. Postaraj się wtedy, aby było to coś naprawdę dobrego. Nie zadowalaj się batonikiem jedzonym naprędce. Wręcz przeciwnie, zjedz bez rozpraszaczy, powoli. W końcu jedzenie ma być przyjemnością. Od jednej czekolady nie przytyjesz. Od wyrzutów sumienia możesz przytyć, bo przez nie dojdziesz do wniosku, że wszystko stracone i nie skończy się na jednym odstępstwie.

Przyzwolenie sobie na coś, co nie znajduje się w kanonie fit produktów, nie przekreśla Twoich wcześniejszych starań [Wpadka na diecie? Jak się nie poddać po jednym niepowodzeniu].
Bo zdrowy styl życia to suma  decyzji podejmowanych każdego dnia.