Kiedy myślimy ODCHUDZANIE, mówimy DIETA. To najczęstsze skojarzenie i najczęściej wybierane rozwiązane. Stosujemy dietę przed wakacjami, przed ważnymi przyjęciami, przed Sylwestrem, po każdych świętach. Kiedy chcemy schudnąć lub czujemy się źle ze swoim ciałem i sobą, i nie znajdujemy rozwiązań, możemy pójść do dietetyka, który doradzi, co jest dla nas zdrowe lub ułoży dietę. Można też umówić się do psychologa, który przyjrzy się emocjom, które często zajadamy, pomoże zwiększyć motywację do zmiany. Można też skorzystać z pomocy psychodietetyka.

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyk to osoba, która ukończyła roczne studia podyplomowe z psychodietetyki. Psychodietetykiem może być zarówno dietetyk, psycholog, jak też pedagog, trener fitness i tak naprawdę każdy, kto interesuje się tą dziedziną nauki. To, jaką otrzymamy pomoc od psychodietetyka, będzie więc zależało od jego bazowego wykształcenia i doświadczenia. Każdy psychodietetyk może posiadać inny warsztat i inne metody pracy, dlatego chciałabym Ci opowiedzieć, jak ja pracuję i czym się kieruję w pracy z moimi pacjentami.

Jestem dietetykiem i psychologiem odżywiania, a studia z psychodietetyki ukończyłam na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Połączenie wiedzy dietetycznej i psychologicznej umożliwia mi spojrzenie na osobę całościowo. Przekonałam się, że sama dieta nie wystarcza.

Bardzo często okazuje się, że źródła naszych złych nawyków żywieniowych i niepowodzeń w odchudzaniu leżą głębiej niż to, co widoczne na talerzu. Na ilość, sposób odżywiania i relację z jedzeniem, wpływa nie tylko wiedza, co i jak jeść. Możemy zajadać stres, podjadać, kiedy przeżywamy duże napięcie lub nie potrafimy poradzić sobie z negatywnymi myślami.

Kiedy przyjrzymy się głębiej, zaczynamy odkrywać prawdziwe przyczyny, które blokują chudnięcie, które każą nam sięgać po słodycze lub obniżają naszą motywację. Dlatego sprowadzanie odchudzania tylko do kwestii „talerza” jest skazane na porażkę.

A gdyby tak już nigdy nie przechodzić na żadną dietę?

Jako psychodietetyk nie narzucam diet i gotowych jadłospisów. Nie stosuję też psychoterapii i nie analizuję dzieciństwa. Wizyta to przede wszystkim szczera rozmowa. Podczas spotkań z pacjentami pracuję nad prawidłowym odżywianiem, jak również w zakresie emocji, przekonań, zachowań związanych ze stylem życia. Takie kompleksowe podejście daje poprawę nie tylko wyglądu i zdrowia, ale też samopoczucia, zadowolenia z siebie i akceptacji. Jestem propagatorką pozytywnego odchudzania, kiedy utrata kilogramów przestaje być ciągłą walką, serią zakazów, tylko dokonuje się w zgodzie z samym sobą.

W odróżnieniu od większości ofert dietetycznych nie koncentruję się wyłącznie na zaleceniach zdrowego odżywiania i utracie kilogramów.

Nie daję gotowej recepty, czy jadłospisu, ale uczę, jak podejmować świadome i dobre decyzje żywieniowe na codzień. Praca zarówno nad zdrowym jedzeniem, jak też nad motywacją, wytrwałością i samokontrolą pomagają na stałe zmienić swój dotychczasowy styl życia. Wtedy nie będzie potrzebna Ci ani dieta, ani gotowy jadłospis. 

Jak schudnąć bez diety? czyli odchudzanie bez liczenia kalorii

Co osiągniesz współpracując z psychodietetykiem?

  • poznasz zasady zdrowego, racjonalnego i świadomego odżywiania
  • nauczysz się jak dbać o swoją wewnętrzną motywację
  • poznasz przyczyny trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i konkretne strategie, aby je wyeliminować
  • odzyskasz kontrolę nad jedzeniem
  • dowiesz się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, które skutkują pogorszeniem sposobu odżywiania
  • zwiększysz świadomość żywieniową
  • nauczysz się słuchać swojego ciała oraz radzić sobie z myślami i emocjami

Nie kolejna dieta, a nowy styl życia

Moim celem jest, aby osoby, z którymi się spotykam, przestały kojarzyć odchudzanie z byciem na diecie. Pomagam w trwałej zmianie stylu życia poprzez przekazanie odpowiedniej wiedzy żywieniowej, jednocześnie dostarczając wsparcia psychologicznego w każdym etapie odchudzania – począwszy od budowania motywacji, poprzez planowanie i ustalanie celów, także w gorszych kryzysowych momentach. Przekonałam się, że sama dieta nie wystarcza. Wzmacnianie wewnętrznej motywacji, akceptacji swojego ciała i samokontroli przynoszą zdecydowanie trwalsze efekty. Często potrzeba też poradzić sobie z trudnymi emocjami, negatywnymi myślami i przekonaniami, które do tej pory utrudniały odchudzanie.

Celem mojej pracy nie jest jedynie zmiana w obrębie diety i masy ciała, ale powrót do zdrowej relacji z jedzeniem oraz równowagi w pozostałych sferach życia. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej pracy, o przebiegu wizyty lub w czym mogłabym Ci pomóc, skontaktuj się ze mną.

Zadaj pytanie w formularzu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Pracownię Zdrowego Stylu Dorota Wójcik w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.