Kiedy myślimy ODCHUDZANIE, mówimy DIETA. To najczęstsze skojarzenie i najczęściej wybierane rozwiązane. Stosujemy dietę przed wakacjami, przed ważnymi przyjęciami, przed Sylwestrem, po każdych świętach… Niestety pomiędzy dietami często odpuszczamy to całe zdrowe jedzenie i i już nie jest tak idealnie, jak byśmy chcieli.

Chcę schudnąć lub lepiej się odżywiać i co dalej?

Kiedy chcemy schudnąć lub czujemy się źle ze swoim ciałem i sobą, i nie znajdujemy rozwiązań, możemy pójść do dietetyka, który doradzi, co jest dla nas zdrowe lub ułoży gotową dietę. Można też odwiedzić psychologa, który przyjrzy się naszym potrzebom, emocjom, które często zajadamy, pomoże zwiększyć motywację i pomoże zbudować dobrą relację z jedzeniem. Można też umówić się na wizytę do psychodietetyka.

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyk to osoba, która ukończyła roczne studia podyplomowe z psychodietetyki. Psychodietetykiem może być zarówno dietetyk, psycholog, jak również pedagog, trener fitness i tak naprawdę każdy, kto interesuje się tą dziedziną nauki. To, jaką otrzymamy pomoc od psychodietetyka, będzie więc zależało od jego bazowego wykształcenia i doświadczenia. Każdy psychodietetyk może posiadać inny warsztat i inne metody pracy, dlatego chcę Ci opowiedzieć, jak ja pracuję i komu pomagam.

Jak wygląda pierwsza wizyta w Pracowni Zdrowego Stylu?

Jestem dietetykiem i psychologiem żywienia, a studia z psychodietetyki ukończyłam na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Wiedza z obszarów zarówno dietetyki, jak i psychologii umożliwia mi spojrzenie na osobę całościowo.

Pierwsza konsultacja wstępna polega na szczegółowym wywiadzie żywieniowym, zdrowotnym i motywacyjnym, który jest niezbędny do opracowania zaleceń i planu dalszej współpracy. Omówimy dotychczasowy sposób odżywiania, wcześniejsze próby odchudzania lub zmiany diety i stan zdrowia. Otrzymasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i pierwsze wskazówki. Opowiem, nad czym będziemy pracować, w jaki sposób. Na koniec pierwszego spotkania wspólnie ustalamy cele i plan dalszej współpracy, dopasowany do Twojego stylu życia, możliwości i oczekiwań

A gdyby tak już nigdy nie przechodzić na żadną dietę?

Jako psychodietetyk nie narzucam diet i gotowych jadłospisów. Nie stosuję też psychoterapii i nie analizuję dzieciństwa. Wizyta to przede wszystkim szczera rozmowa. Podczas spotkań z pacjentami pracuję nad prawidłowym odżywianiem, jak również w zakresie emocji, przekonań, zachowań związanych ze stylem życia. Takie kompleksowe podejście daje poprawę nie tylko wyglądu i zdrowia, ale też samopoczucia, zadowolenia z siebie i akceptacji. Jestem propagatorką pozytywnego odchudzania, kiedy utrata kilogramów przestaje być ciągłą walką, serią zakazów, tylko dokonuje się w zgodzie z samym sobą.

W odróżnieniu od większości ofert dietetycznych nie koncentruję się wyłącznie na zaleceniach zdrowego odżywiania i utracie kilogramów.

Nie daję gotowej recepty, czy jadłospisu, ale uczę, jak podejmować świadome i dobre decyzje żywieniowe na codzień. Mówi nie tylko, jakie zmiany należy wprowadzić, aby schudnąć, ale również jak to praktycznie wprowadzić we własne życie. Praca zarówno nad zdrowym jedzeniem, jak też nad motywacją, wytrwałością pomagają na stałe zmienić swój dotychczasowy styl życia. Wtedy nie będzie potrzebna Ci ani dieta, ani gotowy jadłospis.

Co osiągniesz współpracując z psychodietetykiem w Pracowni Zdrowego Stylu?

  • poznasz zasady zdrowego, racjonalnego i świadomego odżywiania
  • nauczysz się jak dbać o swoją wewnętrzną motywację
  • poznasz przyczyny trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i konkretne strategie, aby je wyeliminować
  • odzyskasz kontrolę nad jedzeniem
  • dowiesz się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, które skutkują pogorszeniem sposobu odżywiania
  • zwiększysz świadomość żywieniową
  • nauczysz się słuchać swojego ciała oraz radzić sobie z myślami i emocjami

Bardzo często okazuje się, że źródła naszych złych nawyków żywieniowych i niepowodzeń w odchudzaniu leżą głębiej niż to, co widoczne. Na ilość, sposób odżywiania i relację z jedzeniem, wpływają przekonania na temat siebie i jedzenia, potrzeby, emocje i myśli. Kiedy przyjrzymy się głębiej, zaczynamy odkrywać prawdziwe przyczyny, które blokują chudnięcie, które każą nam sięgać po słodycze lub obniżają naszą motywację. Dlatego sprowadzanie odchudzania tylko do kwestii „talerza” jest skazane na porażkę.

Nie kolejna dieta, a nowy styl życia

Moim celem jest, aby osoby, z którymi się spotykam, przestały kojarzyć odchudzanie z byciem na diecie. Pomagam w trwałej zmianie stylu życia poprzez przekazanie odpowiedniej wiedzy żywieniowej, jednocześnie dostarczając wsparcia psychologicznego w każdym etapie odchudzania – począwszy od budowania motywacji, poprzez planowanie i ustalanie celów, także w gorszych kryzysowych momentach. Wzmacniam wewnętrzną motywację, akceptację swojego ciała i pewność siebie. Uczę, jak radzić sobie z emocjami, negatywnymi myślami i przekonaniami, które stoją na przeszkodzie realizacji celów.

Celem mojej pracy nie jest jedynie zmiana w obrębie diety i masy ciała, ale powrót do zdrowej relacji z jedzeniem oraz równowagi w pozostałych sferach życia. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej pracy, o przebiegu wizyty lub w czym mogłabym Ci pomóc, skontaktuj się ze mną.

Napisz kilka słów lub zadaj pytanie w formularzu.Oddzwonię na podany numer.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Pracownię Zdrowego Stylu Dorota Wójcik w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.