Co zrobić z wyrzutami sumienia? Nie mieć ich!

Lepiej zjeść coś, na co mamy w danym momencie ochotę, niż długo żałować sobie, a wieczorem zamiast kilku kawałków czekolady zjeść całą tabliczkę. Rygorystyczne zakazy, nieustanne odmawianie sobie wzmagają frustrację i poczucie straty. Później w sytuacji niewielkiego odstępstwa pojawiają się wyrzuty sumienia, a motywacja do dalszej zmiany znacząco spada.
Co zrobić z wyrzutami sumienia? Nie mieć ich!

 

Nie ma nic złego w zjedzeniu od czasu do czasu czegoś słodkiego i bardziej kalorycznego. Pod warunkiem, że jest to świadomy wybór. Chcesz zjeść czekoladę? Zjedz taką ilość, aby dobrze się z tym czuć, bez wyrzutów sumienia. W końcu masz na to ochotę. Od zjedzenia czegoś nieplanowanego nie przytyjesz, od jednego pączka także. Jednorazowa „wpadka” lub gorszy dzień nie przekreślają naszych dotychczasowych osiągnięć (Wpadka na diecie? Jak się nie poddać po jednym niepowodzeniu). Oczywiście nie namawiam do folgowania i jedzenia nieograniczonej ilości słodyczy. Raczej do świadomego odżywiania, czyli zdrowego rozsądku i przyjmowania konsekwencji. Myśl racjonalnie, a nie emocjonalnie. Zarówno karanie się niejedzeniem kolacji, jak obżeranie czekoladą, bo dieta już nie ma sensu, jest robieniem sobie krzywdy.
.
Lubię od czasu do czasu skusić się na coś słodkiego. Staram się wtedy, aby było to coś naprawdę dobrego. Nie zadowala mnie batonik jedzony naprędce, delektuję się. Chcę czerpać z tego przyjemność i radość. Nie mam wyrzutów sumienia, bo mam świadomość, że na codzień zdrowo się odżywiam, ćwiczę i dbam o siebie. Przyzwolenie sobie na coś, co nie znajduje się w czołówce najzdrowszych produktów, nie jest zaprzeczeniem moich starań.
.
Od wyrzutów sumienia uwalnia odpowiedzialność za decyzje. Sami decydujemy, jak po dniu, w którym nie udało nam się zjeść zdrowo, będzie wyglądał kolejny. Wybieramy między pączkiem a owocami, między tym, co zrobimy w domu a produktami kupionymi w sklepie. Ustalamy, jakie danie zamówimy w restauracji i jaką porcję zjemy oraz co znajdzie się w naszym koszyku podczas zakupów. Ty decydujesz!

Dodaj komentarz