Wiele kobiet chociaż raz w życiu próbowała skutecznie schudnąć, a nawet podejmowały kilka takich prób. Efekty mogły być różne, jednak jak pokazują badania w większości przypadków diety odchudzające nie działają, a osiągane efekty są krótkotrwałe. Dlaczego…

czasami jest tak, że mimo chęci nam nie wychodzi?

Podejmując się kolejnej próby odchudzania, zakładamy, że chcieć to móc i wystarczy, że będzie nam bardzo zależało i będziemy działać według planu, a wszystko się uda. Niestety czasami jest tak, że pomimo starań w pewnym momencie odpuszczamy i rezygnujemy z dalszych działań. To nie jest nasza wina.

Nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować na najwyższych obrotach non stop i ciągle wszystkiego kontrolować. Nie jesteśmy w stanie gotować codziennie, pojawiają się wyjazdy, spotkania towarzyskie lub inne okoliczności, które zmuszają nas do odstąpienia od naszych rozpisek, idealnych planów dietetycznych i założeń.

Jak skuteczne schudnąć? Czy jest jakiś idealny moment?

Zastanawiasz się pewnie, jak trwale schudnąć i od czego zależy skuteczność naszych działań. Może istnieje najlepszy czas na odchudzanie, który gwarantuje osiągnięcie sukcesu. Jedni mówią, że najlepiej odchudzać się na wiosnę, bo wszystko budzi się do życia i “aż chce się żyć”. Drudzy powiedzą, że lato to najlepszy czas, bo jest najwięcej świeżych warzyw i owoców i można ćwiczyć na świeżym powietrzu. Nie zapominajmy także o 1. stycznia i znanym wszystkim- Nowy Rok, Nowa Ja. Ale czy powodzenie w odchudzaniu zależy od dnia w kalendarzu?

Nie ma magicznej daty. O naszej wytrwałości będzie decydować, w jakim momencie życia jesteśmy, z jakimi wyzwaniami się mierzymy, ile mamy siły, żeby dołożyć sobie kolejne trudne zadanie.

Dlaczego nie możesz skutecznie schudnąć?

Każdy z nas posiada zasoby psychoenergetyczne, jest to ilość energii, dzięki której jesteśmy w stanie funkcjonować i efektywnie wykonywać codzienne czynności i realizować swoje cele. Zasoby zużywają się nie tylko do ważnych zadań, ale do wszystkich czynności i decyzji w ciągu dnia. Trzymanie się diety, gotowanie, starania by nie ulec pokusie, również zużywają zasoby.

Znasz to uczucie, gdy mimo braku zmęczenia fizycznego głowa odmawia współpracy i czujesz się jakby ktoś wypompował z Ciebie całą energię? To moment wyczerpanych zasobów.

Zbyt dużo obowiązków i decyzji podejmowanych w ciągu dnia skutecznie pochłania Twoje zasoby, co skutkuje brakiem zdolności do samokontroli. A wtedy trudno trzymać się zaleceń żywieniowych, które miały Ci pomóc skutecznie schudnąć. Przeładowanie obowiązkami to nie jest najlepszy czas na odchudzanie. Najpierw skup się na sprawach priorytetowych dla Ciebie, a gdy je zakończysz, zacznij wprowadzać zmiany w żywieniu. Pamiętaj, że one także wymagają od Ciebie sporo uwagi i energii.

To jaki jest najlepszy czas na odchudzanie?

Przed rozpoczęciem kolejnej próby odchudzania pomyśl, czy nie masz teraz czegoś ważnego na głowie. Może to być dokończenie jakiegoś ważnego projektu w pracy, egzaminy na studiach, problemy rodzinne. Jeśli w Twoim życiu są teraz sytuacje, które pochłaniają całą twoją uwagę, dokładanie sobie kolejnych wyzwań może nie być najlepszym pomysłem. Nadmiar obowiązków, ważne zmiany, jak przeprowadzka, zmiana pracy lub trudności życiowe  to nie najlepszy czas na odchudzanie. Ilość zasobów potrzebna na planowanie posiłków, robienie zakupów, gotowanie może nie być wystarczająca…

Daj sobie czas i przestrzeń, poczekaj, aż w Twoim życiu nie będzie aż tyle obowiązków i obciążeń, wtedy wprowadzaj stopniowo zmiany, które pomogą Ci skutecznie schudnąć.

Najlepszy czas na odchudzanie to taki, kiedy masz możliwości i zasoby do wprowadzania stałych zmian nawyków żywieniowych, a nie tylko chwilowej restrykcyjnej diety.

A jeśli nie chcesz już dłużej czekać, zastanów się od czego najłatwiej byłoby Ci zacząć i co nie wymaga od Ciebie dużego wysiłku. Może to zaczęcie picia większej ilości wody, albo rozpoczęcie jedzenia śniadań rano? Nie wstydź się poszukać wsparcia, to nie świadczy o Twojej słabości. Może sąsiadka będzie mogła zająć się dzieckiem, kiedy Ty byś chciała pójść na zajęcia fitness?

Zastanów się

Zastanów się, czy Twoje wcześniejsze niepowodzenia nie są wynikiem jakiegoś trudnego okresu w Twoim życiu. W takiej sytuacji mimo największych chęci, nie uda Ci się skutecznie schudnąć. Brak efektu nie jest Twoją winą i nie wynika ze zbyt małego zaangażowania, po prostu nie był to najlepszy czas na odchudzanie.