Ile razy postanowiłaś Od jutra przechodzę na dietę lub Tym razem na pewno schudnę? Większość moich pacjentek robiła to wielokrotnie. A kiedy decyzja została podjęta, zadawały sobie pytania: Jaka metoda odchudzania jest najlepsza? Co przyniesie szybkie efekty? Którą dietę wybrać? Która dieta odchudzająca będzie idealna dla mnie?

Odpowiedzi można szukać długo, bo z każdej strony bombardują nas różne “wspaniałe” metody odchudzające, w telewizji widzimy reklamy o suplementach spalających tłuszcz, w czasopiśmie zachęcają do detoksu sokowego, a koleżanka chwali efekty diety ketogenicznej.

Też zastanawiasz się, czy istnieje idealna dieta odchudzająca?

Sposób żywienia, który przynosi efekty u jednej osoby, może nie sprawdzić się u Ciebie. Wynika to z tego, że sposób odżywiania jest kwestią indywidualną, mamy różne potrzeby, inny styl życia, a więc dieta też powinna być dopasowana do Ciebie. Wprowadzając nawet najbardziej precyzyjny plan żywieniowy może okazać się, że nie zrobisz postępu w odchudzaniu, bo nie będziesz w stanie go zrealizować. Nie z powodu słabej motywacji lub braku wytrwałości. Jeżeli podejmowałaś wiele prób, wierzę w Twoją motywację.

Podczas stosowania diety możesz:

  • postanowić jeść 5 posiłków dziennie, ale Twój plan dnia pozwoli Ci zjadać tylko 3.
  • wyeliminować słodycze, ale czeka Cię przyjęcie urodzinowe partnera_ki. Dieta Cię na to nie przygotuje.
  • chcieć przygotowywać sama posiłki, ale okaże się, że musisz zostać dłużej w pracy, a nie zabrałaś obiadu. Jadłospis nie podpowie rozwiązania.

Dodatkowo, żadna gotowa dieta nie uwzględnia niezaplanowanych wydarzeń, spotkań z przyjaciółmi i wakacji oraz trudności, które mogę się przydarzyć podczas Twojego procesu odchudzania, jak choroba, czy problemy rodzinne.

Odchudzanie jest trudnym procesem, wymagającym naszej uwagi i zaangażowania. Możesz zastosować którąś z popularnych diet, która prawdopodobnie pomoże Ci szybko schudnąć, ale co gdy osiągniesz wagę, którą pragnęłaś? Prawdopodobnie kilogramy wrócą, być może z nawiązką. Niestety nie ma żadnej drogi na skróty, która da Ci TRWAŁE efekty.

Co daje trwałe efekty?

Tak i chcę dowiedzieć się więcej

Aby schudnąć i utrzymać osiągnięty efekt konieczna jest zmiana niekorzystnych nawyków żywieniowych. W odchudzaniu i zdrowym stylu życia wprowadzanie nawet małych zmian przyniesie lepsze rezultaty, niż najlepsza dieta stosowana przez krótki czas. W zmianie nawyków żywieniowych najistotniejsza jest wytrwałość. Wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych jest lepsze niż każda restrykcyjna dieta, ponieważ jesteś w stanie w nich wytrwać. Zastąp niechciany nawyk od razu dobrym zachowaniem, ale takim, które lubisz i będzie dla Ciebie równie przyjemne.

Czy istnieje idealna dieta odchudzająca dla Ciebie?

Nie istnieje żadna idealna dieta odchudzająca, ale możesz sama ją stworzyć. To jedyny sposób, aby Twoje odchudzanie było skuteczne. Nie bądź wobec siebie surowa i nie traktuj diety jako karę. Potraktuj proces odchudzania jako czas troski o siebie.

Chcesz schudnąć? – Zatroszcz się o siebie.

Podejdź do tego pozytywnie i daj sobie możliwość popełniania błędów- zdarzają się one każdemu i nie świadczą o Twojej słabości. Twoja dieta nie musi być restrykcyjna, pozbawiona produktów które lubisz i narzucająca Ci zachowań żywieniowych, które ktoś uznał za konieczne aby schudnąć. Skup się na swoich potrzebach i zadbaj o ich realizację.

Nie szukaj kolejnej “diety cud”, znajdź swój własny zdrowszy sposób odżywiania realny na ten moment i pamiętaj – wytrwałość w drobnych zmianach przynosi lepsze rezultaty, niż “idealna” dieta odchudzająca stosowana przez krótki czas.